Timo Savela
Liiga

TPS:n tuore hankinta Mikael Hakkarainen voi olla pätevä roolipelaaja Liiga-tasolle, mutta odotukset kannattaa pitää maltillisina

TPS tiedotti perjantaina seuran tehneen yksivuotisen sopimuksen suomalaishyökkääjä Mikael Hakkaraisen kanssa. Chicago Blackhawksin AHL-farmi Rockford IceHogsissa viimeiset kaksi kautta pelannut Hakkarainen oli aiemmin kesällä osallisena todella erikoisessa kaupassa, jossa Blackhawks vaihtoi hänet päikseen Vegas Golden Knights -tähtivahti Marc-André Fleuryyn. Käytännössä Golden Knights vain halusi eroon Fleuryn sopimuksesta, ja Blackhawksin oli lähetettävä vaihdossa joku heidän sopimuspelaajistaan. Valinta osui tällä kertaa Hakkaraiseen.

Golden Knights ei kuitenkaan halunnut Hakkaraista, vaan hänet lainattiin heti takaisin Blackhawksiin. Kuitenkaan Blackhawks ei halunnut Hakkaraista enää takaisin AHL-farmijoukkueeseensa. Pelipaikka olisi luultavimmin löytynyt yhtä tasoa alempaa ECHL:stä. jonne Hakkarainen ei kuitenkaan olisi halunnut mennä. Aiemmin tällä viikolla Golden Knights tiedotti seuran purkavan sopimuksen Hakkaraisen kanssa, ja uusi osoite löytyi varsin nopeasti Liigasta. 

"Olemme kartoittaneet keskikaistalle vahvistusta jo jonkin aikaa. Viimeiset kuusi kautta Pohjois-Amerikassa uraansa luonut Hakkarainen istuu meidän tarpeeseemme oikein hyvin", TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio taustoittaa hankintaa seuran tiedotteessa. 

Hakkarainen tosiaan siirtyi Pohjois-Amerikkaan jo Bluesin U18-joukkueesta vuonna 2015, eikä häntä ole sen jälkeen nähty pelaamassa Suomessa ennen tätä. Hän ei myöskään pelannut merkittävissä juniorimaajoukkueiden turnauksissa. Vaikka moni on ehkä kuullut Hakkaraisen nimen ja tietää hieman hän tarinaansa taannoisen mediahuomion jälkeen, harva kuitenkaan tietää, millaisen pelaajan TPS hänessä saa.


Hakkarainen on pelannut viimeisen kahden vuoden aikana varsin vähän jääkiekkoa. ECHL-seura Indy Fuelin riveissä hän on pelannut viimeisen kahden kauden aikana yhdeksän ottelua, kun taas AHL:n puolella IceHogsin paidassa otteluita on kertynyt samassa ajanjaksossa yhteensä 14, joissa hänelle ei kertynyt yhtään tehopistettä. 

Faktat faktoina: tällaisella tilastollisella profiililla satunnaisella ulkomaalaispelaajalla ei olisi käytännössä mitään asiaa saada suoraa Liiga-sopimusta. Kenties mikäli kyseessä olisi ammattilaisuran alussa vaikeuksista kärsinyt entinen superlupaus, mutta tällaiseksi Hakkaraista ei voida laskea. Hän ehti jäädä ilman varausta kahtena vuonna ennen kuin Blackhawks varasi hänet viidennellä kierroksella kesällä 2018. Varaus tuli tuolloin varsin isona yllätyksenä. 

Hakkaraisen kohdalla hänen kansallisuudellaan onkin varsin merkittävä rooli sopimuksen syntymisessä. Suomessa hänen nimensä ja taustansa on ollut organisaatioiden tiedossa ja useampi seura oli hänestä ilmeisen kiinnostunut, kun hän tuli saataville. 

"Hakkarainen on erittäin vahva ja nopea luistelija, jolla on intensiivinen pelityyli. Uskomme hänen pelityylinsä ja pelaajaprofiilin sopivan hyvin tulevan kauden TPS:n identiteettiin", Kallio kommentoi uutta hankintaansa.

Kallion pointti luistelusta on helppo allekirjoittaa. Vahva liike on tällä hetkellä Hakkaraisen selkeästi suurin vahvuus ja varmasti iso syy sille, miksi hänestä oltiin Suomessa kiinnostuneita. Ilta-Sanomien viime vuonna julkaistun jutun mukaan näin ei ole aina ollut, vaan luistelun kehittämiseen on käytetty paljon työtunteja ja rahaa. Näille on selvästi saatu vastinetta.

Hakkaraisen luistelussa on sellaista räjähtävyyttä, jonka pitäisi antaa toivoa Pohjois-Amerikassa pärjäämistä ajatellen. Ensimmäisten potkujen terävyydet sekä huippunopeus ovat molemmat hyvällä tasolla. Ristiaskeleiden hyödyntäminen on niin ikään varsin hyvää. Hakkarainen pystyy lisäämään niiden avulla nopeuttaan, kun monet muut pysyvät samassa vauhdissa tai jopa hidastuvat. 

Myös teknisessä mielessä luistelu on lupaavalla tasolla. Nilkan alueen liikkuvuus on kehittynyt viime vuosina selvästi ja nyt etummaisen jalan polvi tulee jo hyvin varpaiden yli. Hän myös vie potkunsa loppuun asti ja hyödyntää suorassa luistelussa hyvin koko teräänsä. Luisteluasento voisi olla vielä hieman syvempi ja yläkropan käyttö paikoitellen hallitumpaa, mutta nuo ovat enää pieniä yksityiskohtia, joiden merkitys on loppujen lopuksi melko marginaalinen. 

Kokonaisuudessaan Hakkaraisen luistelun pitäisi olla hänelle selkeä vahvuus Liiga-tasolla. Sellainen yksittäinen ominaisuus, jonka ympärille rakentamalla voi tehdä hyvän uran ammattilaistasolla. AHL:ssä Hakkarainen pystyi luistelunsa avulla yllättämään vastustajan pelaajia huonoissa asennoissa ja tilanteissa, josta syntyi kiekonriistoja ja vastahyökkäyksiä. 

Luistelu auttaa myös ylipäätään kiekottomassa pelaamisessa: karvauspelaamisessa, alivoimalla. Hakkarainen pelasi viime kaudella AHL:ssä vain muutaman hajavaihdon ylivoimalla, mutta IceHogs hyödynsi häntä vakituisesti alivoimalla. 

Hakkaraisen kiekottomassa pelaamisessa on hyvä aihio. Työmoraali ja intensiteetti ovat hyvällä tasolla. Pientä hienosäätöä on kuitenkin vielä tehtävä, jotta voitaisiin puhua oikeasti laadukkaasta kiekottomasta pelaajasta.  

Välillä havaittavissa on yli-innokkuutta, joka näyttäytyy ylipelaamisena. Esimerkiksi luistellaan suoraan vastaan sen sijaan, että sovitettaisiin oma liike vastustajan myötäisesti, jonka vähänkään taitavammat puolustajat pystyvät tylysti hyödyntämään. Hakkarainen pääsee hyvin kiekollisen pelaajan iholle, mutta kiekosta irrottamisessa on paikoitellen kehitettävää. Puolustusalueella hän voisi myös skannata ympäristöään useammin, joka auttaisi sijoittumisessa. 

Hyökkäyspelaamisen suhteen Hakkarainen on vielä suhteellisen iso kysymysmerkki. Vuosina 2017–2019 hän teki USHL:ssä kohtalaisesti pisteitä, joskaan mistään hirmutehoista ei voida puhua etenkin hänen ikänsä huomioiden. Kuten aiemmin mainittiin, AHL:ssä pistetili jäi avaamatta viime kausien aikana ja anti hyökkäyssuuntaan oli kokonaisuudessaan melko rajallista.

Viime kaudella Hakkarainen väläytteli paikoitellen kykyjään pelintekijänä, erityisesti mikäli hän sai tarpeeksi tilaa ja aikaa. Nämä hetket olivat kuitenkin loppujen lopuksi melko vähissä. Hän pystyy kyllä tukemaan kohtuullisesti, parkkeeraamaan itsensä maalille ja luomaan tilaa fysiikkansa avulla, mutta varsinaiset ratkaisevat syötöt tai henkilökohtaiset taidonnäytteet jäivät vähiin. Alla oleva klippi on ehkä paras Hakkaraisen hyökkäyspään vaihto viime kaudelta AHL:stä. Hän onnistui luomaan kaksi hyvää tekopaikkaa ketjukavereilleen, ja erityisesti ensimmäinen syöttö on varsin hyvä oivallus. 


Onko Hakkarainen sitten hyvä hankinta TPS:ltä? Riippuu siitä, mitä häneltä odotetaan. 

Nelosketjussa, kenties kolmosketjussa, Hakkarainen voi olla varsin pätevä vahvistus, mikäli hän pysyy viime kausista poiketen pelikuntoisena ja peli alkaa uuden alun ja mahdollisuuden myötä rullaamaan hyvin. Luistelullaan ja työmoraalillaan hänellä on hyvät ainekset kehittyä ajan kanssa varsin laadukkaaksi roolipelaajaksi, joka pystyy pelaamaan alivoimaa. 

Kuitenkaan kovin paljoa enempää ei vielä tässä vaiheessa kannata odottaa, sillä hänen hyökkäyspelaamisensa on vielä tällä tasolla iso kysymysmerkki, josta on vaikea sanoa vahvasti suuntaan tai toiseen rikkonaisten kausien ja pienen ottelumäärän aiheuttaman epävarmuuden myötä. 

Selvää on se, että odotuksia ei kannata asettaa NHL-sopimuksen tuoman statuksen myötä tässä vaiheessa liian korkealle. Hakkaraisen kohdalla ammattilaisura on vielä alkutekijöissään ja ensi kausi tulee kertomaan erittäin tärkeä sen suhteen, mihin suuntaan se lähtee etenemään. 

Tämä artikkeli kertoo:
Liiga TPS Liiga Mikael Hakkarainen
Scoring Leaders