Riku Laukkanen
Liiga

Liiga-seurojen junioriputkien ranking, sijat 11-15: viimeisimpinä sarjaan nostetut joukkueet löytyvät vertailun häntäpäästä

Tässä juttusarjassa EP Rinkside Suomen Lassi Alanen laittaa paremmuusjärjestykseen Liiga-organisaatioiden tämänhetkiset "junioriputket". Käytännössä vertailuun lasketaan mukaan kaikki organisaatioiden pelaajat Liiga-joukkueesta U16-joukkueeseen, joilla on kauden 2021-2022 alkaessa pelattuna alle kymmenen ammattilaisottelua (käytännössä Liiga, Mestis). Vertailussa painotetaan pelaajien potentiaalia ja taitotasoa verrattuna heidän ikäryhmiinsä. Nuorimmista ikäluokista huomioidaan kuitenkin pelaajia jonkun verran korkeammalla kynnyksellä kuin vanhemmista.


15. Sport

Sportin juniorituotanto on ollut jo pidempään heikoilla kantimilla. Robin Salo ja Jonathan Iilahti ovat ainoat 2000-luvulla NHL:ään Sportista varatut pelaajat, eikä seura ole viime vuosina tuottanut juurikaan edes Liiga-tason pelaajia. Tämä on nähtävissä hyvin joukkueen tämän kauden kokoonpanoa katsottaessa. Joukkueessa pelaa ainoastaan muutama parikymppinen pelaaja, ja heistäkin ainoastaan Santeri Haarala on seuran omia kasvatteja.

Sportin tämänhetkisen junioriputken lupaavin nimi on 2004-syntynyt puolustaja Juuso Vesala, joka oli hiljattain Suomen seitsemäs puolustaja U18-maajoukkueessa Hlinka Gretzky Cupissa. Nappikaudella U20 SM-sarjassa Vesalalla voi olla mahdollisuus jopa NHL-varaukseen, joskin vielä tällä hetkellä se näyttää epätodennäköiseltä. 

Vesalan ohella mainitsemisen arvoiset nimet on 2004-syntynyt hyökkääjä Kasper Holm, joka pelasi yhden maajoukkueottelun U16-joukkueessa kaudella 2019–2020, sekä 2006-syntynyt Jacob Rönnqvist, joka teki viime kaudella hänen ikäiselleen puolustajalle hyvät tehot U16 SM-sarjassa.

14. HPK

HPK on yksi eniten NHL:n kasvattajakorvauksia viimeisen seitsemän vuoden aikana saanut seura, mutta tämänhetkisistä juniorijoukkueista puuttuvat huippulupaavat pelaajat. Seuran viime vuosien parhaat juniorit kuten Atso Lehtinen ja Santtu Hakanen eivät myöskään ole pystyneet tekemään vielä lopullisia läpimurtoja Liiga-tasolla, mutta he eivät myöskään enää olleet kelpoisia tähän vertailuun.

HPK:n junioriputkesta ei löydy tällä hetkellä yhtään tämän listan ehdot täyttävää ykkös- tai kakkoskategorian lupausta. Lähimpänä tällaista pelaajaa on 2005-syntynyt puolustaja Niklas Talvikunnas, joka pelasi viime kaudella U18 SM-sarjassa ja teki jo kesällä Liiga-sopimuksen HPK:n kanssa. 2004-syntynyt Saku Joutsi pelasi useampia otteluita U16-maajoukkueen mukana kaudella 2019–2020, mutta viime kausi U18 SM-sarjassa oli vaikeampi.  

Vanhemmista pelaajista 2003-syntynyt Valtteri Savolainen pelasi varsin hyvän ensimmäisen kauden HPK:n U20-joukkueessa tehden 28 otteluun tehot 10+6. 2001-syntyneellä Jimi Rönkkösellä on myös mahdollisesti Liiga-potentiaalia. 

13. KooKoo

KooKoon viimeisten vuosien juniorituotannosta voisi sanoa paljon samoja asioita kuin jo ylempää mainituista joukkueista. Seura ei ole juuri tuottanut NHL-varauksia eikä laadukkaita Liiga-pelaajiakaan ole liikaa. Tämänhetkisen Liiga-joukkueen nuoret pelaajat ovat Peetro Seppälää lukuun ottamatta tulleet muualta, kun taas esimerkiksi Joonas Oden ja Markus Oden ovat siirtyneet viimeisen vuoden aikana muihin organisaatioihin. Tilanne on sama kuin monella muulla pienemmällä joukkueella: omia laadukkaita junioreita ei ole liiaksi ja hekin useimmiten siirtyvät nopeasti muualle.

KooKoon tämänhetkisen junioriputken selkeä ykkösnimi on 2005-syntynyt Jesse Nurmi, jonka kanssa seura rustasi Liiga-sopimuksen jo viime vuoden puolella pitääkseen hänet Kouvolassa. Nurmi on kuulunut pitkään ikäluokkansa kärkinimiin Suomessa ja pelasi jo viime kaudella yhdeksän ottelua U20 SM-sarjassa tehoin 2+3. Hänellä pitäisi olla kaikki eväät olla seuraava KooKoosta NHL:ään varattu pelaaja, mikäli hän pysyy seurassa kesään 2023 asti.

Tähän vertailuun kelpaavista pelaajista pitää nostaa esiin 2001-syntynyt Kalle Loponen, joka siirtyi KooKoon riveihin kesällä Kärpistä ja hän tullee pelaamaan koko ensi kauden Liigassa. Loponen on Toronto Maple Leafsin seitsemännen kierroksen varaus kesältä 2019 ja hänet palkittiin viime kaudella U20 SM-sarjan parhaana puolustajana. Hänellä pitäisi olla tarvittavat kiekolliset ominaisuudet nousta kovaksi tekijäksi vähintään Liiga-tasolla. Ässien U20-joukkuessa ja FPS:ssä viime kaudella pelannut 2002-syntynyt puolustaja Riku Tuomola on myös uusista hankinnoista potentiaalinen Liiga-pelaaja.

Yksi mielenkiintoinen nimi on myös 2003-syntynyt slovenialaishyökkääjä Matic Török, joka siirtyi KooKoon organisaatioon kaudeksi 2019–2020. Hän oli viime kaudella U20 SM-sarjassa pelatessaan joukkueen parhaita hyökkääjiä, ja häneltä pitäisi voida odottaa kovaa tulosta U20-joukkueen paidassa tällä kaudella. Törökin potentiaali on noteerattu myös seuran toimesta ja hänen kanssa tehtiin viime kesänä 2+1-mallinen sopimus. 

Mainitsemisenarvoisia nimiä ovat myös 2001-syntynyt puolustaja Aapo Holtinkoski ja 2001-syntynyt maalivahti Riku Räihä, jotka molemmat ovat pelanneet KooKoon U20-joukkueessa edelliset kaksi kautta. 

12. Jukurit

Jukurien juniorituotanto on ollut Liigan viimeisimpinä nousseista entisistä Mestis-seuroista selvästi laadukkainta viime vuosina. Parhaana esimerkkinä tästä voidaan pitää 2001-syntyneiden mikkeliläistä ikäluokkaa, johon lukeutuvat Mikko Kokkonen ja Henri Nikkanen saivat NHL-varaukset (myös KalPaan jo varhaisessa vaihessa siirtynyt Leevi Aaltonen on Jukurien kasvatti) ja myös Eetu Randelin pelasi otteluita ikäkausimaajoukkueissa. Toki kyseinen ikäluokka on selvästi poikkeuksellinen, eikä vastaavia ole näköpiirissä lähitulevaisuudessa. 

Tämänhetkisen junioriputken lupaavimpana pelaajana voidaan pitää vasta 2006-syntynyttä Joona Saarelaista, joka oli jo 15-vuotiaana mukana Jukurien U20-joukkueen kokoonpanossa tämän kauden harjoitusottelussa. Viime kaudella Saarelainen oli U16 SM-sarjan toiseksi tehokkain U15-ikäinen pelaaja ja tulee varmasti kuulumaan tämän kauden U16-maajoukkueen vakionimiin Pohjola-leirin jälkeen. 

Potentiaalisia Liiga-pelaajia Jukurien U20-joukkueesta löytyy useampia. Kesällä seuraan siirtyivät Kärpistä 2003-syntynyt Leevi Kinnunen, joka teki viime kaudella kovat tehot U18 SM-sarjassa, sekä 2002-syntynyt Hannes Häkkilä, joka pelasi varsin hyvän viime kauden U20 SM-sarjassa. Markus Oden täyttää juuri ja juuri tähän vertailuun vaadittavat kriteerit, ja hänestä Jukurit saa vakituisen Liiga-pelaajan jo nopealla aikataululla. Myös Tapparasta siirtynyt 2003-syntynyt Joni Virolainen on mainitsemisenarvoinen nimi. 

Seuran omista kasvateista voidaan nostaa esiin 2003-syntynyt Juho Järvelä, joka oli vakituinen osa U18-maajoukkuerinkiä viime kaudella ja pelasi myös kevään MM-kisoissa. Järvelä oli myös NHL Central Scoutingin listalla viime varaustilaisuuteen, vaikka häntä ei lopulta varattukaan. Toinen mainitsemisenarvoinen nimi on 2003-syntynyt Verneri Arkko, joka on tehnyt puolustajan paikalta kovia tehoja viime vuosina ja kirjautti viime kaudella U20 SM-sarjassa 24 otteluun kahdeksan tehopistettä. 

11. Pelicans

Pelicans on tuottanut viimeisinä vuosina varsin kohtuullisia pelaajia. Kahdessa viimeisessä varaustilaisuudessa on varattu yhteensä kolme Pelicans-pelaajaa. Syksyllä 2020 Matias Rajaniemi meni kuudennella kierroksella New York Islandersiin ja Aatu Jämsen seitsemännellä kierroksella Los Angeles Kingsiin, menneenä kesänä Topias Vilén nappasi viidennellä kierroksella New Jersey Devils.

Pelicansin U20-joukkue on myös ollut viimeisinä vuosina sarjan parhaita ja useampi pelaaja on pystynyt tekemään hypyn Liigaan tai ovat ainakin hyvin lähellä sitä. Esimerkkejä tällaisista pelaajista ovat Aleks HaatanenSakke HämäläinenJuuso JämsenElias Vilén ja Leevi Tukiainen.

Edellä mainittu Aatu Jämsen on lienee tällä hetkellä tämän vertailun kriteerit täyttävistä pelaajista lupaavin. Hän löi viime kaudella kunnolla läpi U20 SM-sarjassa ollen yksi sarjan parhaista pelintekijöistä ja kirjauttaen 36 otteluun yhteensä tehot 18+38. Jämsen lähtee tavoittelemaan tällä kaudella Liiga-paikkaa ja kilpailee myös paikasta U20-kisajoukkueessa.

Nuoremmista pelaajista esiin nousevat 2005-syntyneet hyökkääjät Rasmus Kumpulainen ja Jesse Kiiskinen, jotka molemmat pelaavat jo tällä kaudella U20 SM-sarjassa. Kaksikko kuuluu myös U17-maajoukkueen kärkihyökkääjiin ja esimerkiksi Kiiskinen on ollut alkukauden maajoukkueotteluiden tehokkain suomalaispelaaja. Molemmat ovat potentiaalisia NHL-varauksia kesän 2023 varaustilaisuuteen.

Ensi kesän varaustilaisuuden Pelicansin ykkösnimi on 2004-syntynyt Lauri Raiman, joka siirtyi kesällä lahtelaisjoukkueeseen Kärpistä. Raiman teki viime kaudella U18 SM-sarjassa 33 pistettä 31 otteluun ja on toiminut Pelicansin U20-joukkueen ykkössentterinä kauden ensimmäisissä otteluissa. Raiman esiintyi edukseen myös elokuun Hlinka Gretzky Cupissa.

Mainitsemisenarvoinen nimi on myös 2005-syntynyt puolustaja Jimi Junkkari, joka on ollut alkukaudella osa U17-maajoukkueen vakiokalustoa. 

Tämä artikkeli kertoo:
Liiga Rankings HPK Jukurit KooKoo Pelicans Sport Sport Liiga
Scoring Leaders