Kolumni

Pelaajatarkkailijan muistivihko: Anton Lundellin NHL-sopimus, Owen Powerin status MM-kisojen jälkeen


Pelaajatarkkailijan muistivihko on säännöllisen epäsäännöllisesti ilmestyvä kolumnisarja, jossa EP Rinkside Suomen päätoimittaja ja EliteProspectsin Euroopan pelaajatarkkailun johtaja Lassi Alanen käy läpi ajankohtaisia tai muuten vaan kiinnostavia aiheita liittyen prospekteihin ja NHL:n varaustilaisuuteen.


Anton Lundellille NHL-tulokassopimus Panthersiin MM-kisojen jälkeen

Florida Panthers tiedotti heti MM-kisojen päättymisen jälkeen 7.6. seuran tehneen kolmivuotisen tulokassopimuksen Anton Lundellin kanssa. Kisoissa Lundell oli Leijonien sekä nuorin että tehokkain pelaaja tehtyään kymmeneen otteluun tehot 4+3.

Sopimus ei tule yllätyksenä, sillä jo alkukaudesta oli melko selvää, että tämä kausi jäisi Lundellin viimeiseksi Liigassa ainakaan vähään aikaan. Jo viime kesänä ennen varaustilaisuutta pidin todennäköisimpänä skenaariona sitä, että Lundell lähtisi tavoittelemaan NHL-paikkaa kaudeksi 2021-2022.

Paikka Panthersin kokoonpanosta heti ensi kauden alussa ei toki ole mikään itsestäänselvyys, vaan paljon riippuu kesän harjoittelun onnistumisesta sekä suorituksista harjoitusleirillä. Puolustuspelaamisen kypsyys sekä fiksu sijoittuminen ja ajoittaminen kiekottomana ovat ominaisuuksia, jotka tulevat palvelemaan Lundellia hyvin heti alusta asti. Isoimmat kysymysmerkit ovat tällä hetkellä luistelun ja pelinopeuden riittäminen, mutta jos pitäisi veikata, uskon Lundellin pystyvän nappaamaan Panthersista pelipaikan heti ensi kauden alusta alkaen.

Kirjoitin Lundellin MM-kisoista ja hänen vahvuuksistaan ja heikkouksistaan tarkemmin tässä jutussa.

Owen Power vahvisti asemiaan kesän varaustilaisuuden ykkösnimenä

Miesten MM-kisoista piti tulla alunperin erittäin mielenkiintoiset tulevaa varaustilaisuutta ajatellen, mutta Ruotsin William Eklund (EliteProspectsin rankingissa toisena) joutui jättämään turnauksen välistä ja Yhdysvaltojen Matthew Beniersin (EliteProspectsin rankingissa ensimmäisenä) jääaika jäi lopulta todella vähäiseksi Italia-ottelua lukuun ottamatta ja hän myös loukkaantui puolivälierässä Slovakiaa vastaan.  

Valokeilan varasti isoista nimistä ainoa jäljelle jäänyt Kanadan puolustaja Owen Power (EliteProspectsin rankingissa neljäntenä), jota on pidetty viime kuukausina kaikista todennäköisimpänä ykkösvarauksena. Power kirjautti kymmeneen otteluun kolme tehopistettä ja kasvatti rooliaan koko ajan turnauksen edetessä. Avausottelussa Latviaa vastaan hän pelasi vain vajaa kahdeksan minuuttia, mutta finaalissa Suomea vastaan jääaikaa kertyi jo jopa 24 minuuttia ja välierässä Yhdysvaltoja vastaan peräti lähes 28 minuuttia. 

Powerin vakuuttavat otteet todennäköisesti varmistivat hänen statuksensa heinäkuussa järjestettävän varaustilaisuuden ykkösnimenä. Keskimääräistä heikommassa varaustilaisuudessa, josta puuttuvat pomminvarmat tähtipelaajat, 195-senttinen ja 97-kiloinen Power on NHL-seuroille houkuttelevan turvallinen valinta, jolta löytyy kiekollista osaamista ja joka pystyy pelaamaan isoja minuutteja kaikissa tilanteissa.

Suomen U18-joukkue heinäkuun leirille

Jääkiekkoliitto julkisti 9.6. heinäkuun 20.-25.7. järjestettävän alle 18-vuotiaiden maajoukkueleirin kokoonpanon.

Maalivahdit: Topias Leinonen, Niklas Kokko, Manu Lukkarinen

Puolustajat: Thomas Grönlund, Kasper Kulonummi, Elmeri Laakso, Otto Salin, Rasmus Vuorinen, Niko Minkkinen, Otto Heinonen, Juuso Vesala, Arttu Kärki, Daniel Konidaris

Hyökkääjät: Otto Hokkanen, Topi Rönni, Jani Nyman, Joakim Kemell, Jere Lassila, Santeri Sulku, Emil Järventie, Tommi Männistö, Kasper Lundell, Aleksanteri Kaskimäki, Samu Bau, Lenni Hämeenaho, Kasper Halttunen, Oskari Vuorio, Lauri Raiman, Jesperi Kaukonen

Verrattuna kesäkuun alun leiritykseen joukkueessa on tapahtunut muutamia muutoksia. Alunperin kesäkuun leiritykseen nimetyt mutta sittemmin muilla pelaajilla korvatut Jere LassilaKasper LundellElmeri Laakso ja Juuso Vesala ovat taas mukana heinäkuun leirillä. Lisäksi kesäkuun leirityksestä kokonaan puuttunut Santeri Sulku on mukana. 

Leirityksen perusteella tullaan valitsemaan Suomen joukkue perinteisesti U18-ikäluokan ensimmäiseen turnaukseen Hlinka Gretzky Cupiin, joka ollaan järjestämässä tähän tietoon elokuun ensimmäisellä viikolla.


Samuel Knazkolle NHL-tulokassopimus Blue Jacketsiin

Columbus Blue Jackets tiedotti 9.6. seuran tehneen kolmivuotisen tulokassopimuksen TPS:n organisaatiossa viime kaudet pelanneen Samuel Knazkon kanssa. Blue Jackets varasi slovakialaispuolustajan viime vuoden varaustilaisuuden kolmannella kierroksella.

Knazkon tulokassopimus on siitä mielenkiintoinen, ettei hän ole pelannut urallaan vielä yhtään Liiga-ottelua vaan viimeiset kolme kautta on mennyt TPS:n U20-joukkueessa. Toki Knazko on jo edustanut Slovakiaa kahdesti alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa ja kirjautti päättyneissä aikuisten MM-kisoissa kahdeksan ottelua päästen pelaamaan parhaimmillaan yli 17 minuuttia ottelussa Tanskaa vastaan. Kuitenkaan NHL-seurat tekevät harvemmin tulokassopimuksia tämän profiilin pelaajien kanssa. 

Blue Jacketsin ajatuksena on sopimuksen taustalla todennäköisesti se, että seura pääsee nyt paremmin kontrolloimaan sitä, missä Knazko seuraavina vuosina pelaa. Slovakialaispuolustajalla ei ole solmittuna sopimusta TPS:n kanssa ja ensi kauden pelipaikka on vielä epävarma. 

Ville Koivuselle kolmivuotinen sopimus Kärppiin

Kärpät tiedotti 28.5. tehneensä Liiga-sopimuksia useiden viime kaudella seuran U20-joukkueessa pelanneiden pelaajien kanssa. Heistä merkittävimpänä voidaan pitää Ville Koivusta, joka allekirjoitti oululaisseuran kanssa kolmivuotisen sopimuksen. 

Koivunen on henkilökohtaisesti omia suosikkipelaajiani tämän kesän varaustilaisuutta ajatellen, mikä näkyy myös siinä, että EliteProspectsin uusimmasta rankingista hän löytyi sijalta 33. Vaikka Koivunen tuskin menee itse varaustilaisuudessa näin korkealla, hänen nimensä tullaan hyvin todennäköisesti kuuluttamaan kolmen ensimmäisen kierroksen aikana.

Ensi kautta ajatellen Koivusen tilanne on mielenkiintoinen. Taitotaso riittäisi todennäköisesti pelaamaan Liigassa monessakin seurassa, mutta Kärppien materiaalin huomioiden kohtalona on todennäköisesti toinen kausi U20 SM-sarjassa, mikäli häntä ei lainata Mestikseen. 

Tältä osin Koivusen urapolku näyttää seuraavan Tuukka Tieksolaa, joka pelasi varauksen jälkeisellä kaudella toisen vuoden U20-tasolla, vaikka talenttia olisi selvästi ollut pelata jo kovemmassa sarjassa. Viime kaudella Tieksola murtautui Kärppien Liiga-miehistöön ja ensi kaudella hän tulee olemaan joukkueen avainhyökkääjiä. Koivusesta voidaan siis odottaa Liiga-pelaajaa Kärpille viimeistään kaudella 2022-2023.

Tämä artikkeli kertoo:
Kolumni Finland Samuel Knazko Ville Koivunen Anton Lundell Owen Power
Scoring Leaders