Dan Hickling
Liiga

Liiga-seurojen junioriputkien ranking, sijat 6-10: keskivaiheen seurat häviävät enemmän määrässä kuin laadussa

Tässä juttusarjassa EP Rinkside Suomen Lassi Alanen laittaa paremmuusjärjestykseen Liiga-organisaatioiden tämänhetkiset "junioriputket". Käytännössä vertailuun lasketaan mukaan kaikki organisaatioiden pelaajat Liiga-joukkueesta U16-joukkueeseen, joilla on kauden 2021-2022 alkaessa pelattuna alle kymmenen ammattilaisottelua (käytännössä Liiga, Mestis). Vertailussa painotetaan pelaajien potentiaalia ja taitotasoa verrattuna heidän ikäryhmiinsä. Nuorimmista ikäluokista huomioidaan kuitenkin pelaajia jonkun verran korkeammalla kynnyksellä kuin vanhemmista.

Sijat 11-15: https://fi.eprinkside.com/2021/09/12/liiga-seurojen-junioriputkien-ranking-sijat-15-11-entiset-mestis-joukkueet-loytyvat-vertailun-hantapaasta


10. Ässät

Ässät on tuottanut edellisinä vuosina muutamia NHL-varauksia. Vuosina 2021 ja 2019 varatut Aleksi Heimosalmi ja Antti Tuomisto ovat varsin erityylisiä puolustajia, mutta molemmat varattiin patapaidoista toisen kierroksen alkupuoliskolla. Pelicansiin täksi kaudeksi siirtynyt Otto Kivenmäki varattiin puolestaan seitsemännellä kierroksella kesällä 2018.

Heimosalmi on Ässien tämän vertailun ehdot täyttävistä pelaajista ehdottomasti lupaavin, josta korkeahko toisen kierroksen varauskin kertoo. Hän pelasi laadukkaan kauden U20 SM-sarjassa ja erittäin hyvät alle 18-vuotiaiden MM-kisat, josta kertovat kahdeksan tehopistettä seitsemään otteluun ja valinta turnauksen parhaaksi puolustajaksi. Heimosalmi allekirjoitti samantien tulokassopimuksen Carolina Hurricanesin kanssa ja yrittää tällä kaudella vakiinnuttaa roolin Ässien Liiga-joukkueessa. 

Toinen Ässien junioriputken selkeä kärkinimi on 2004-syntynyt hyökkääjä Lenni Hämeenaho. Myöhäisen syntymäpäivänsä vuoksi hän on varattavissa vasta kesällä 2023, mutta viime kaudella hän ehti jo tehdä U18 SM-sarjassa huikeat 60 tehopistettä vain 31 ottelussa, ollen sarjan tehokkain pelaaja. Tämän kauden alku U20 SM-sarjassa on myös ollut vakuuttava, kun kolmessa ottelussa on ehtinyt syntymään jo viisi täysosumaa. Jostain syystä Hämeenaho ei mahtunut Suomen Hlinka Gretzky Cup -joukkueeseen, mutta hän tulee varmasti tekemään juniorimaajoukkuedebyyttinsä ennemmin kuin myöhemmin.

Ässillä on myös tämänhetkisessä U20-joukkueessaan useita potentiaalisia Liiga-pelaajia. Hyvinä esimerkkeinä ovat 2002-syntyneet hyökkääjät Valtteri KarnarantaJuuso Aaltonen ja Kalle Myllymaa, jotka ovat kaikki tehneet U20 SM-sarjassa hyvää tulosta. Myös 2003-syntynyt sentteri Feetu Knihti pääsi pelaamaan ensimmäiset juniorimaajoukkueottelunsa viimeisimmässä U20-turnauksessa ja allekirjoitti seuran kanssa Liiga-sopimuksen kesällä. Kaikki neljä pelaavat todennäköisesti vielä tämän kauden U20-tasolla, mutta joku tai jotkut heistä saattavat saada näytönpaikkoja myös Liigassa.

2003-syntynyt puolustaja Joni Loukkojärvi siirtyi kesällä Ässiin SaiPan U20-joukkueesta ja on tehnyt hyviä tehoja eri junioritasoilla ja pelannut joitain otteluja myös juniorimaajoukkueissa. 2004-syntynyt hyökkääjä Jesperi Kaukonen oli viime kaudella Hämeenahon tutkapari U18 SM-sarjassa, tehden 29 otteluun 46 tehopistettä ja on aloittanut ensimmäisen U20-kautensa tehokkaasti. 

9. SaiPa

SaiPa on onnistunut tuottamaan viime vuosina muutamia NHL-varauksia. Kesällä 2019 Boston Bruins nappasi Matias Mäntykiven kuudennella kierroksella ja Pittsburgh Penguins Santeri Airolan seitsemännellä kierroksella. Vuoden 2020 varaustilaisuudessa Los Angeles Kings puolestaan varasi maalivahti Juho Markkasen jo neljännellä kierroksella (hän jäi juuri ja juuri tämän vertailun ulkopuolelle ammattilaisotteluiden määrän takia). Seuran nykyisessä Liiga-joukkueessa on myös muutamia nuoria pelaajia, jotka ovat siirtyneet SaiPaan U20-iässä ja ponnistaneet sieltä Liigaan. Esimerkkejä tällaisista pelaajista ovat Veikko Loimaranta ja Valtteri Ojantakanen, jotka molemmat siirtyivät aikanaan Lappeenrantaan Jokereista.

SaiPan tämänhetkinen kärkijuniori on 2004-syntynyt Otto Hokkanen, joka esiintyi edukseen Liiga-joukkueen mukana harjoituskaudella ja ehti jo debytoida kauden avausottelussa KooKoota vastaan. Hokkanen on ollut 2004-syntyneiden ikäkausimaajoukkueen kärkihyökkääjiä ja kirjautti viime kaudella 32 otteluun 23 tehopistettä U20 SM-sarjassa. Kaikki ennusmerkit osoittavat siihen, että Hokkasesta tulee ensi kesänä SaiPan seuraava NHL-varaus.

Ensi kesän mahdollisiin NHL-varauksiin kuuluvat myös 2004-syntynyt puolustaja Elmeri Laakso ja 2004-syntynyt maalivahti Kalle Varis. Laakso siirtyi kesken viime kauden Lappeenrantaan TPS:stä ja on ollut ikäkausimaajoukkueensa kärkipuolustajia hyökkäyssuuntaan. Varis on niin ikään Suomessa ikäluokkansa parhaimmistoa omalla pelipaikallaan ja tulee toimimaan SaiPan U20-joukkueen ykkösvahtina tällä kaudella. Myös 2004-syntyneellä slovakialaishyökkääjä Patrik Gabrielilla on jonkin asteinen mahdollisuus NHL-varaukseen. Gabriel siirtyi SaiPaan viime kaudeksi ja on aloittanut tämän kauden tehokkaasti U20 SM-sarjassa. 

SaiPan U20-joukkueen potentiaalisiin Liiga-pelaajiin kuuluvat 2002-syntynyt hyökkääjä Roni Karvinen ja 2003-syntynyt puolustaja Aapo Sarell. Karvinen nakutti viime kaudella U20 SM-sarjassa 29 pistettä 31 otteluun ja pääsi kerryttämään Liiga-kokemusta kahdeksan ottelun edestä. Sarell puolestaan teki U20-joukkueen mukana 32 otteluun kolme tehopistettä, mutta pääsi myös pelaamaan jo muutaman ottelun Liigassa.

Nuoremmista joukkueista mainitsemisenarvoisia pelaajia ovat 2005-syntynyt hyökkääjä Samuel Sisik ja 2006-syntyneet puolustajat Jami Käkränen ja Joose Hänninen. Slovakilaishyökkääjä Sisik iski kovia tehoja U16 SM-sarjassa TPS:n paidassa kaudella 2019–2020 ja siirtyi täksi kaudeksi SaiPaan. Käkränen puolestaan iski viime kaudella U16-tasolla 18 otteluun 14 pistettä ollen joukkueensa nuorin ja tehokkain puolustaja, kun taas Hänninen kirjautti samassa joukkueessa 13 ottelussa yhtä monta pistettä.

8. JYP

JYPin pelaajatuotanto on ollut viime vuosina varsin kohtalaista. Sen Liiga-joukkue on tänä vuonna ylivoimaisesti sarjan nuorin ja täynnä lahjakkaita pelaajia, joista osa on myös seuran oman junioriputken kulkeneita. Viime varaustilaisuudessa JYPin pelaajista NHL-varauksen saivat hyökkääjä Samuel Helenius ja puolustajat Ville Ottavainen ja Aleksi Malinen, joista viimeksi mainittu on seuran omia kasvatteja. JYPin sijoitusta tällä listalla pudottaa hieman se, että moni sen nuorista pelaajista pelasivat paljon Liigassa jo viime kaudella, kun muissa seuroissa samat pelaajat olisivat vielä todennäköisesti pelanneet pitkälti junioreissa.

Tämän vertailun kriteerit täyttävistä pelaajista selkeästi lupaavin on 2004-syntynyt hyökkääjä Joakim Kemell, josta povataan hyvästä syystä ykköskierroksen varausta ensi kesän varaustilaisuuteen. Kemell on ollut jo pitkään varsin tunnettu nimi kiekkopiireissä ja tehnyt kovaa tulosta eri juniorisarjoissa. Hän on myös aloittanut tämän kauden todella vahvasti ja tehnyt tehot 2+1 kahdessa ensimmäisessä Liiga-ottelussa. Kemell kamppailee vahvasti paikasta jo tämän vuoden U20-kisajoukkueessa ja samalla myös joukkuekaveri Brad Lambertin kanssa ensi kesän varaustilaisuuden lupaavimman suomalaispelaajan tittelistä. 

Maalivahti Topias Leinonen ja hyökkääjä Jere Lassila täydentävät Kemellin lisäksi JYPin erittäin laadukkaan 2004-syntyneiden ikäluokan kärjen. He molemmat ovat ikäkausimaajoukkueidensä kärkipelaajia ja potentiaalisia NHL-varauksia ensi kesänä. Erityisesti 195-senttinen Leinonen saattaa onnistuneen kauden myötä kuulla nimensä varsin korkeallakin. Lassila puolestaan toimi Suomen Hlinka Gretzky Cup -joukkueen kapteenina ja kirjautti viime kaudella 39 ottelussa 20 tehopistettä U20 SM-sarjassa.

Edellä mainitun kärkikolmikon jälkeen on suhteellisen iso pudotus seuraaviin nimiin. Potentiaalisista Liiga-pelaajista esiin nousee 2003-syntynyt hyökkääjä Jesse Helander on tehnyt kovaa jälkeä eri junioritasoilla ja pelasi viime vuonna varsin onnistuneen debyyttikauden U20 SM-sarjassa. Puolustajat Tino Aunala (2003) ja Niko Minkkinen (2004) pelaavat tällä kaudella suhteellisen isoissa rooleissa U20-tasolla ja ovat niin ikään potentiaalisia tulevaisuuden Liiga-nimiä. Nuoremmista ikäluokista mainitsemisenarvoinen nimi on 2005-syntynyt hyökkääjä Valtteri Lehtosaari, joka pelasi alkukaudesta muutaman ottelun U17-maajoukkueen mukana. 

7. Ilves

Ilveksen junioreissa pelanneita pelaajia on varattu NHL:ään 2010-luvulla varsin hyvä määrä. Seuran varsinaista varaussaldoa joskin syö se, että monet seuran huippulupauksista siirtyivät varausta edeltäviksi kausiksi pelaamaan Pohjois-Amerikkaan. Esimerkkejä tällaisista pelaajista ovat ensimmäisellä kierroksella varatut Lassi Thomson ja Juuso Välimäki sekä toisella kierroksella varattu Aleksi Heponiemi. Seuran viimeisimmät varaukset ovat menneenä kesänä kuudennella kierroksella varattu Jakub Kos ja viime vuonna toisella kierroksella varattu Roby Järventie. Ilves olisi voinut olla tässä vertailussa korkeammallakin, mutta sijoitusta heikentää hieman, että esimerkiksi Karri Aho ja Joona Korhonen ovat pelanneet viime kausina paljon lainalla KOOVEEn paidassa Mestiksessä ja sitä kautta eivät ole enää vertailukelpoisia.

Ilveksen tämänhetken kärkijuniori on 2004-syntynyt hyökkääjä Jani Nyman, joka oli EP Rinkside Suomen ensimmäisessä kesän 2022 varaustilaisuuden suomalaispelaajien rankingissa sijalla neljä. Isokokoinen laituri iski viime kaudella 36 ottelussa 23 pistettä U20 SM-sarjassa ja on ollut juniorimaajoukkueissa erittäin tehokas. Kemellin ohella Nyman oli myös taannoisessa Hlinka Gretzky Cupissa Suomen paras hyökkääjä. Hänellä on onnistuneella kaudella potentiaalia nousta jopa ykköskierroksen varaukseksi, joskin todennäköisempi toteutuma on toisen tai kolmannen kierroksen varaus.

Toinen potentiaalisesti ensi kesänä varattava Ilves-pelaaja on 2004-syntynyt puolustaja Otto Heinonen, joka pelasi Nymanin tavoin jo viime kaudella U20 SM-sarjaa ja on kuulunut ikäkausimaajoukkueensa vakionimiin. 

Nuoremmista pelaajista ehdottoman kiinnostava nimi on 2005-syntynyt hyökkääjä Benjamin Rautiainen, joka teki viime kaudella U16 SM-sarjassa hurjat 68 tehopistettä 24 otteluun, ollen sarjan tehokkain pelaaja. U17-maajoukkueen viimeisimmissä otteluissa Finnkampenissa Rautiainen toimi Suomen ykkössentterinä. Nymanin ja Rautiaisen tavoin oman ikäluokkansa kärkilupauksiin kuuluu myös 2006-syntynyt hyökkääjä Roope Rajala, joka kirjautti viime kaudella 24 otteluun 40 pistettä samassa Ilveksen U16-joukkueessa. Tällä hetkellä voisi sanoa, että Ilveksellä on kärkikategorian talentti kolmeen seuraavaan varaustilaisuuteen.

2005-syntyneistä pelaajista on Rautiaisen lisäksi nostettava esiin hyökkääjä Juho Nyppeli ja puolustaja Topi Tikkanen, jotka molemmat ovat maajoukkuetason pelaajia ja pelaavat mahdollisesti ainakin jonkin verran otteluita U20-tasolla jo tällä kaudella.

Vanhemmista pelaajista potentiaalisimpia tähän vertailuun kelpaavia pelaajia ovat edellä mainitun Kosin lisäksi 2003-syntyneet hyökkääjä Nikolai Hakala ja puolustaja Veeti Hietaniemi, joilla on kaikilla seuran kanssa Liiga-sopimukset. Heistä etenkin Hakala on 199-senttisenä ja kovia pisteitä takoneena sentterinä erittäin mielenkiintoinen tulevaisuuden nimi. 

6. Lukko

Vaikka Lukko on tuottanut NHL-varauksia varsin maltillisesti, organisaation U20-joukkue oli esimerkiksi viime kaudella erittäin laadukas ja voitti lopulta U20 SM-sarjan mestaruuden. Mestaruusjoukkueessa pelasi paljon muualta hankittuja pelaajia, mutta toisesta vinkkelistä katsottuna Lukolle on annettava pisteet hyvästä työstä seuran rekrytoidessa isommista seuroista hyviä junioreita. Viimeisimmät NHL-varaukset ovat kesältä 2019, jolloin Ville Heinola varattiin ensimmäisellä ja Antti Saarela neljännellä kierroksella. Heistäkin Heinola siirtyi Lukkoon vasta varausta edeltäneeksi kaudeksi.

Pidän tällä hetkellä Lukon junioriputken lupaavimpana pelaajana 2005-syntynyttä tšekkihyökkääjä Dominik Petria, joka siirtyi Suomeen ja Raumalle kesken viime kauden. Petr oli alaikäisenä elokuussa Tšekin Hlinka Gretzky Cup -joukkueen parhaita hyökkääjiä, tehden neljään otteluun tehot 2+1. Petr aloittaa tämän kauden Lukon U18-joukkueessa, mutta kaiken järjen mukaan hänen pitäisi taistella tiensä U20 SM-sarjaan jossain vaiheessa, vaikka Lukon joukkue on tänäkin vuonna varsin laadukas.

Viime vuoden mestaruusjoukkueen avainpelaajat Sami Päivärinta ja Jeremi Tammela jäivät menneenä kesänä ilman NHL-varauksia, mutta molemmat hyökkääjät ovat jopa potentiaalisia kansainvälisen tason pelaajia. Päivärinta oli mukana kevään U18-kisajoukkueessa ja tämän kauden ensimmäisissä U20-turnauksissa, kun taas Tammela oli viime kaudella U20 SM-sarjan pudotuspelien pistepörssin ykkönen ja pääsi myös pelaamaan muutaman ottelun U20-maajoukkueessa alkukaudesta. Kesken viime kauden joukkueeseen tuli lainalla myös 2002-syntynyt hyökkääjä Oliver Suni, jolla on myös vahva tausta eri juniorimaajoukkueista. Suni allekirjoitti seuran kanssa kesällä Liiga-sopimuksen, ja tavoittelee Päivärinnan ohella paikasta U20-kisajoukkueesta. 

Mestaruuden voittaneen U20-joukkueen potentiaalisimpiin pelaajiin kuuluvat myös 2003-syntynyt puolustaja Kalle Ervasti ja 2002-syntynyt puolustaja Luka Nyman. Ervasti oli yksi sarjan tehokkaimpia varausikäisiä puolustajia viime kaudella, kun taas Nyman oli kärkisijoilla kaikkien puolustajien pistepörssissä. Mainitsemisenarvoinen nimi on myös Iivari Säkkinen, jolle on kertynyt maajoukkuekokemusta useilta kausilta. 2003-syntynyt maalivahti Juuso Helomaa siirtyi puolestaan täksi kaudeksi Lukkoon Ässistä ja toimi Pikkuleijonien varavahtina kevään U18-kisoissa. Mielenkiintoinen nimi on myös 2003-syntynyt slovakialaishyökkääjä Libor Nemec, joka esiintyi viime kaudella hyvin U20- ja U18-tasoilla. 

Ensi varaustilaisuudessa ensimmäistä kertaa varattavissa olevista pelaajista mielenkiintoisimmat nimet ovat 2004-syntyneet puolustajat Thomas Grönlund ja Aki Jokela. Grönlund oli mukana Suomen Hlinka Gretzky Cup -joukkueessa ja pääsi jo viime kaudella pelaamaan 11 ottelua U20-tasolla. Jokela puolestaan on tehnyt hyviä pisteitä junioritasoilla ja pääsi debytoimaan viime kaudella U20-tasolla yhden ottelun verran. Aivan nappikaudella NHL-varaus voi etenkin Grönlundin kohdalla olla mahdollinen.

Nuoremmista ikäluokista yksi erittäin mielenkiintoinen nimi on 2005-syntynyt puolustaja Jussi Kähkönen, joka teki jo viime kaudella 26 otteluun 15 pistettä U18 SM-sarjassa. Kähkönen kuuluu myös ikäkausimaajoukkueensa kärkipuolustajiin. Mainitsemisenarvoinen on myös puolustaja Viljami Vuorinen, joka oli viime kaudella Lukon U16-joukkueen ainoa 2006-syntynyt pelaaja. 

Tämä artikkeli kertoo:
Liiga Rankings Ilves JYP Lukko SaiPa Ässät Liiga U20 SM-sarja
Scoring Leaders