Dan Hickling
Liiga

Liiga-seurojen junioriputkien ranking 2022, sijat 6–10: Pelicans ja Jukurit tekevät reipasta nousua, KalPa ja JYP laskusuunnassa

Tässä juttusarjassa EP Rinkside Suomen Lassi Alanen laittaa paremmuusjärjestykseen Liiga-organisaatioiden tämänhetkiset "junioriputket". Käytännössä vertailussa huomioidaan kaikki organisaatioiden pelaajat Liiga-joukkueesta U16-joukkueeseen, joilla on kauden 2022–2023 alkaessa pelattuna alle yksitoista ammattilaisottelua (käytännössä Liigassa tai Mestiksessä). Pelaajan on täytynyt pelata viime kaudella myös vähintään yksi ottelu U16 SM-sarjassa tai korkeammalla sarjatasolla, jotta hänet huomioidaan vertailussa. 

Vertailussa painotetaan pelaajien ja tätä myötä seurojen junioriputkien kokonaispotentiaalia ja -taitotasoa suhteutettuna heidän ikäluokkiinsa. Nuoremmista ikäluokista pelaajia huomioidaan kuitenkin jonkun verran korkeammalla kynnyksellä kuin vanhemmista. Tasatilanteessa edun saa seura, jolla on enemmän kärkikategorian lupauksia.  

Viime vuoden rankingiin voit tutustua tästä linkistä.

Sijat 11–15: https://fi.eprinkside.com/2022/09/05/liiga-seurojen-junioriputkien-ranking-2022-sijat-1115-sport-ja-hpk-laahavat-edelleen-hannilla-saipa-kokee-merkittavan-pudotuksen


10. JYP
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬇ 2

Kuluneen kesän varaustilaisuus oli JYPille odotetun vahva. Brad Lambertin Pelicans-siirrosta huolimatta peräti kolme JYP-pelaajaa saivat NHL-varaukset, kirkkaimpana tähtenä koko tilaisuuden 17. pelaajana ja korkeimpana suomalaispelaajana varattu Joakim Kemell. Kun otetaan huomioon, että myös vuoden 2021 varaustilaisuudessa varattiin niin ikään kolme JYP-pelaajaa (Samuel HeleniusAleksi MalinenVille Ottavainen), on organisaatio ollut yksi viime vuosien tehokkaimmista mitä tulee NHL-varausten tuottamiseen. Toki näistä kuudesta pelaajasta vain puolet on seuran omia kasvatteja. 

NHL-varauksen kesällä saaneista pelaajista Kemell ei luonnollisesti ole enää mukana tässä vertailussa pelattuaan jo viime kauden Liigassa. Isoimman painoarvon tuo kakkoskierroksella Buffalo Sabresin toimesta varattu Topias Leinonen, joka toimi JYPin U20-joukkueen lisäksi Pikkuleijonien ykkösvahtina maajoukkueessa viime kaudella. Peräti 203-senttinen keskushyökkääjä Riku Tohila, jonka Chicago Blackhawks varasi täysin puskista seitsemännellä kierroksella, lähtee puolestaan tällä kaudella vakiinnuttamaan roolia U20-tason kärkihyökkääjänä. 

Viime kevään U18-kisoissa Pikkuleijonien kapteenina toiminut ja Kemellin ohella eniten pisteitä kirjauttanut sentteri Jere Lassila allekirjoitti keväällä JYPin kanssa kolmivuotisen Liiga-sopimuksen. Vaikka NHL-varausta ei tullut, Lassila kuuluu ehdottomasti organisaation junioriputken kärkinimiin. Puolustaja Niko Minkkinen oli niin ikään mukana kevään U18-kisoissa, mutta on myöhäisen syntymäpäivänsä vuoksi varauskelpoinen vasta ensi kesänä. Molemmat tulevat todennäköisesti pelaamaan isoissa rooleissa U20-tasolla ja saamaan mahdollisesti joitain otteluita myös Liigassa. 2003-syntynyt Jesse Helander yrittää puolestaan tehdä läpimurtonsa U20 SM-sarjan kärkihyökkääjien joukkoon. 

Tätä nuorempien ikäluokkien kohdalla tilanne ei näytä JYPin kannalta kuitenkaan erityisen valoisalta; on hyvin mahdollista, että seura putoaa seuraavina vuosina tätä rankingia ajatellen viiden heikoimman seuran joukkoon. 2005-syntyneet Valtteri LehtosaariTomas Holcak ja Elias Huttu ovat huomioitavia yksilöitä, mutteivät ikäluokkansa kärkitalentteja. Lisäksi 2006-syntynyt Luukas Mustonen pelasi viime kaudella yhden ottelun U16-maajoukkueessa. 

9. KalPa
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬇ 4

Tämän vuoden rankingissa eniten alaspäin viime vuodesta tulleet seurat ovat SaiPa ja KalPa. Molempien kohdalla syyt ovat selkeät. Edelliset kärkitalentit ovat siirtyneet ammattilaisympyröihin tai vaihtoehtoisesti muihin seuroihin, eikä nuoremmista ikäluokista ole ainakaan toistaiseksi tullut korvaavia pelaajia riittävällä tahdilla. Tämän vuoksi kuopioilaisjoukkue on valahtanut vuodessa kärjen tuntumasta keskipakan alapäähän. 

KalPan tapauksessa Oliver Kapanen ei ole enää kelpoinen tähän vertailuun ja myös Konsta Kapanen ylittää ikävästi sallittujen ammattilaisotteluiden määrän pienimmällä mahdollisella marginaalilla (joskaan hänen huomioiminenkaan ei olisi todennäköisesti nostanut seuran sijoitusta). Todella pahasti kolahtaa myös 2005-syntyneiden ikäluokan kärkinimiin kuuluvan Topias Hynnisen lähtö Jukureihin. Viime vuoden vertailuun vaikuttaneista pelaajista myös Eric Hjorth ja Atte Lehikoinen ovat siirtyneet muualle.

Tämänhetkisen junioriputken ykköstähti on selvällä marginaalilla Niilopekka Muhonen, joka kuuluu 2006-syntyneiden lupaavimpiin suomalaisyksilöihin ja oli mukana alaikäisenä tämän vuoden Hlinka Gretzky Cupissa. Muhonen pelasi jo puolet viime kaudesta U20 SM-sarjassa ja tulee olemaan todennäköisimmin KalPan kärkipakkeja kyseisellä sarjatasolla tällä kaudella.

Varausikäisistä pelaajista mielenkiintoisin lienee viime kaudella U17-maajoukkuerinkiin kuulunut puolustaja Joose Pesonen, joka pelasi myös muutamia otteluita U20-tasolla. Mielenkiintoisena yksityiskohtana sekä Joose että hänen isoveljensä Iisai Pesonen ovat molemmat sitoutuneet pelaamaan tulevaisuudessa NCAA-kiekkoa Yalen yliopistossa. Myös Roope Tossavainen on myöhäisen syntymäpäivänsä johdosta varausikäinen vasta ensi kesänä ja teki vahvaa tulosta U18-tasolla viime kaudella. 

Uusi lisäys KalPan junioriputkeen on viime kaudella läpimurtonsa U20 SM-sarjassa tehnyt Ville Ruotsalainen, joka siirtyi Kuopioon kesällä Kärpistä. Ruotsalainen pelasi viime kaudella otteluita myös U20-maajoukkueessa ja oli mukana Rovaniemellä järjestetyssä neljän maan U20-turnauksessa elokuussa. Pienikokoinen puolustaja voi hätyytellä pelipaikkaa Liiga-joukkueesta jo tällä kaudella. 

Nuoremmista ikäluokista mainitsemisen arvoisia yksilöitä ovat ainakin 2006-syntyneet Kasperi KeinänenVeikka Mononen ja Tuukka Olli, jotka pääsivät kaikki viime kaudella näyttäytymään myös U16-maajoukkueessa. 

8. Jukurit
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 4

Jukurit on yksi tämän vuoden rankingin suurimmista nousijoista, hypäten neljä pykälää ylöspäin aina sijalle kahdeksan. Muutamat lupaavimmista omista kasvateista ovat jatkaneet hyvällä kehitysuralla, minkä lisäksi seuraan on siirtynyt menneenä kesänä useita lupaavia talentteja muualta.

Jo viime vuonna Jukureiden junioriputken timanttina voitiin pitää 2006-syntynyttä Joona Saarelaista, eikä tämä ole vuodessa muuttunut. Viime kaudella taitavalle hyökkääjälle kertyi otteluita jokaisella merkittävällä junioritasolla, mukaan lukien kaksi tuottoisaa ottelua U20-joukkueen mukana. Saarelainen oli myös U16-maajoukkueen tehokkaimpia yksilöitä ja hänet valittiin 2006-syntyneiden Pohjola-leirin arvokkaimmaksi pelaajaksi viime syksynä. Elokuussa hän oli mukana Hlinka Gretzky Cupissa ainoana alaikäisenä suomalaishyökkääjänä.

Toinen selkeä kärkitalentti on jo hieman ylempänä sivuttu Topias Hynninen, joka siirtyi organisaatioon kesän aikana KalPasta yhdessä vanhemman veljensä kanssa. Hynninen pelasi jo viime kaudella pelkästään U20 SM-sarjassa ja oli U17-maajoukkueen tehokkaimpia yksilöitä. Myöhäisen syntymäpäivänsä johdosta 2005-syntynyt hyökkääjä on varauskelpoinen Saarelaisen tavoin vasta kesällä 2024.

Saarelaisen lisäksi Matti Butkovskiy oli viime kaudella U16-maajoukkueen hyökkäyksen vakiokalustoa ja kirjautti varsin kohtuulliset tehot myös U18 SM-sarjan puolella. Nämä kolme ovat selkeästi lupaavimmat nuoremmat Jukurit-juniorit.

Tämän vertailun kriteerit täyttää myös WHL:ssä viime kaudella kovaa tulosta tehnyt ja täksi kaudeksi Jukureiden Liiga-joukkueeseen siirtynyt Niko Huuhtanen, joka teki U20 SM-sarjassa kovaa tulosta jo kaksi kautta sitten Tapparan paidassa. Huuhtasen vaikutus tähän rankingiin tuleekin jäämään vain yhteen vuoteen.

Jukureiden U20-joukkueesta löytyy kohtuullisesti myös vanhempia mielenkiintoisia yksilöitä. Uusia tulokkaita ovat HIFK:n U20-joukkueessa viime kaudella läpilyönnin tehneet Viljam Sandvik ja Robert von Gerdten sekä Jokereista Mikkeliin siirtynyt Kasper Soini. Vuotta aikaisemmin Jukureihin saapuneet Topias Kaski ja Leevi Kinnunen tekivät myös hyvää tulosta U20 SM-sarjassa viime kaudella. Jo pidempään seuraa edustaneista puolustajista Niilo Romppanen ja Verneri Arkko ovat myös mainitsemisen arvoisia. 

7. Ilves
Muutos viime vuoteen verrattuna: -

Ilves onnistuu pysymään tässä listauksessa kärkikastin yläpäässä ja pitämään niukasti seitsemännen sijansa siitäkin huolimatta, että viime vuoden vertailun ykkösnimi ja toisella kierroksella menneenä kesänä Seattle Krakenin varaama Jani Nyman ei ole enää tänä vuonna vertailukelpoinen pelattuaan koko viime kauden Mestiksessä. Samoin Jakub Kos ja Nikolai Hakala eivät Mestis-kausiensa jälkeen vahvista Ilveksen osakkeita tässä vertailussa. Seura myös menetti Tapparaan yhden kärkijunioreistaan Roope Rajalan muodossa. Moni seura kokisi merkittävänkin pudotuksen tällaisten menetysten seurauksena, mutta Ilves onnistuu paikkaamaan näitä omilla nuoremmilla junioreillaan sekä muutamalla uudella tulokkaalla. 

Tamperelaisseuran junioriputken selkeä kärkinimi tällä hetkellä on Emil Järventie, joka ei ollut vahvistamassa seuraa viime vuoden vertailussa siirryttyään syksyksi USHL:ään. Järventie palasi kuitenkin loppukaudeksi takaisin Ilvekseen ja allekirjoitti kesällä seuran kanssa Liiga-sopimuksen. Järventie kuuluu lupaavimpiin ensi kesänä varausikäisiin suomalaispelaajiin, löytyen ensimmäisestä rankingistani sijalta kuusi

Viime syksyn Pohjola-leirin tähdistökentälliseen valittu Sebastian Soini on sen sijaan lupaavimpia suomalaispuolustajia kesän 2024 varaustilaisuutta ajatellen. Soini pelasi viime kaudella pääasiassa U18 SM-sarjassa, mutta sai myös muutamia otteluita U20-tasolla ja oli U16-maajoukkueen tehokkaimpia puolustajia. 

2006-syntyneiden ikäluokasta mainitsemisen arvoisia ovat myös täksi kaudeksi organisaatioon siirtyneet tšekkiläiset Ondrej Kos ja David Svozil, jotka molemmat kuuluvat ikäluokkansa maajoukkueeseen. Svozilin isoveli Stanislav on Columbus Blue Jacketsin kolmannen kierroksen varaus muutaman vuoden takaa, kun taas Kosin jo aiemmin mainittu isoveli Jakub on Florida Panthersin varaus ja jo valmiiksi Ilveksen sopimuspelaaja.

Erittäin mielenkiintoinen nimi on vasta 14-vuotias Rasmus Rinne, joka oli viime kaudella ainoa 2008-syntynyt kokopäiväinen pelaaja U16 SM-sarjassa. Rinne kirjautti samantien 39 otteluun peräti 43 pistettä, ja tuotannoltaan hänen viime kausi onkin suoraan verrannollinen esimerkiksi Joakim Kemelliin vastaavan ikäisenä. 

2005-syntyneistä Järventien lisäksi esiin voidaan nostaa viime kaudella jo paljon U20 SM-sarjassa pelanneet Benjamin RautiainenTopi Tikkanen ja Juho Nyppeli. Kaikki kolme pelasivat otteluita myös U17-maajoukkueen mukana.

Vanhemmista pelaajista mainitsemisen arvoisia ovat viime kaudella U18-maajoukkueen vakiokasvoihin kuuluneet Otto Heinonen, joka ei tosin olisi mahtunut vertailuun jos hän olisi pelannut viime kaudella yhdenkin Mestis-pelin enemmän, sekä Samu Bau, joka siirtyy Ilvekseen HIFK:sta. Uusi nimi on myös KOOVEEsta tullut Eemil Laurell, jolla on myös jo muutaman ottelun edestä Mestis-kokemusta ja joka on itse asiassa Ilveksen omia kasvatteja. 

6. Pelicans
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 5

Pelicans on viime vuoden rankingiin verrattuna eniten sijoitustaan nostanut seura ja nousee alimmasta kolmanneksesta aivan kärkiviisikon taakse. Tämä siitäkin huolimatta, että joukkueen viime vuoden vertailun ykkösnimi Aatu Jämsen pelasi jo suurimman osan viime kaudesta Liigassa eikä täten ole vertailukelpoinen enää tänä vuonna. 

Ensi kesänä varauskelpoiset hyökkääjät Jesse Kiiskinen ja Rasmus Kumpulainen tähdittävät Pelicansin tämänhetkistä junioriputkea. Molemmat pelasivat jo viime kaudella pääasiassa U20 SM-sarjassa ja tekivät U18-tasolla mitä halusivat. Molemmat kuuluvat myös 2005-syntyneiden maajoukkueen kärkiketjujen hyökkääjiin ja mahtuivat seitsemän lupaavimman varausikäisen suomalaispelaajan joukkoon ensimmäisessä rankingissani. Kiiskinen sekä Kumpulainen saavat molemmat ensi kesänä NHL-varauksen hyvin suurella todennäköisyydellä, ja voivat mennä lopulta melko aikaisinkin riippuen tämän kauden otteista. 

Varausikäisten kärkikolmikon täydentää puolustaja Jimi Junkkari, joka kuuluu hyökkääjäkaksikon tavoin ikäkausimaajoukkueen vakionimiin ja pelasi varsin isossa roolissa elokuun Hlinka Gretzky Cupissa. Junkkari pelasi myös viime kaudella jo pääasiassa U20 SM-sarjan puolella. Myös Aatu Pohjalainen kuuluu 2005-syntyneiden maajoukkuekalustoon ja oli mukana edellä mainitussa turnauksessa nelosketjun roolissa, kirjauttaen viime kaudella U18 SM-sarjassa lupaavat tehot. Myös maalivahti Niklas Nikkilä pelasi muutamia otteluita U17-maajoukkueen maalilla viime kaudella. 2005-syntyneistä myös Jose Savolainen pelasi yhden ottelun U20 SM-sarjassa.

Myös 2006-syntyneissä Pelicansilla on varsin kohtalainen edustus. Vertti HaikalaNiklas Savolainen ja Daniel Nieminen pelasivat kaikki viime kaudella otteluita U16-maajoukkueessa ja heistä edellä mainittu pelasi harjoituskaudella jo U20-joukkueen puolella. 

Vanhemmista nimistä 2004-syntynyt Lauri Raiman jäi lopulta ilman NHL-varausta, mutta oli U18-maajoukkueen vakionimiä ja pelasi esimerkiksi ikäluokan MM-kisoissa pienessä roolissa lupaavasti. Samanikäinen Adam Bares kirjautti samoissa MM-kisoissa kuusi pistettä kuuteen otteluun Tšekin paidassa ja voi olla yksi läpimurtokandidaateista U20 SM-sarjaa ajatellen. Myös jo aikuisten MM-kisoissa keväällä 2021 pelannut 2003-syntynyt italialaishyökkääjä Thomas Galimberti kuuluu samaan kastiin. Bonusnimenä maininnan saa 2008-syntynyt Juho Piiparinen, jota nähtiin jo viime kaudella U16 SM-sarjassa kolmen ottelun verran. 

Tämä artikkeli kertoo:
Liiga U20 SM-sarja Rankings Ilves Ilves U18 Ilves U20 Jukurit Jukurit U18 Jukurit U20 JYP JYP U18 JYP U20 KalPa KalPa U18 KalPa U20 Pelicans Pelicans U18 Pelicans U20 Liiga U20 SM-sarja U16 SM-sarja U18 SM-sarja Verneri Arkko Adam Bares Samu Bau Matti Butkovskiy Thomas Galimberti Vertti Haikala Otto Heinonen Jesse Helander Daniel Hirvonen Tomas Holcak Bence Horváth Elias Huttu Niko Huuhtanen Topias Hynninen Jimi Junkkari Emil Järventie Topias Kaski Kasperi Keinänen Jesse Kiiskinen Leevi Kinnunen Ondrej Kos Rasmus Kumpulainen Jere Lassila Eemil Laurell Valtteri Lehtosaari Topias Leinonen Niko Minkkinen Veikka Mononen Niilopekka Muhonen Luukas Mustonen Daniel Nieminen Niklas Nikkilä Juho Nyppeli Tuukka Olli Joose Pesonen Juho Piiparinen Aatu Pohjalainen Akseli Pulkkanen Lauri Raiman Benjamin Rautiainen Rasmus Rinne Niilo Romppanen Ville Ruotsalainen Joona Saarelainen Jose Savolainen Niklas Savolainen Kasper Soini Sebastian Soini David Svozil Topi Tikkanen Riku Tohila Roope Tossavainen Roope Uusikartano Robert von Gerdten
Scoring Leaders