Dan Hickling
Liiga

Liiga-seurojen junioriputkien ranking 2022, sijat 1–5: Kärpät joutuu luopumaan valtaistuimestaan, HIFK nousee ryminällä kärkeen

Tässä juttusarjassa EP Rinkside Suomen Lassi Alanen laittaa paremmuusjärjestykseen Liiga-organisaatioiden tämänhetkiset "junioriputket". Käytännössä vertailussa huomioidaan kaikki organisaatioiden pelaajat Liiga-joukkueesta U16-joukkueeseen, joilla on kauden 2022–2023 alkaessa pelattuna alle yksitoista ammattilaisottelua (käytännössä Liigassa tai Mestiksessä). Pelaajan on täytynyt pelata viime kaudella myös vähintään yksi ottelu U16 SM-sarjassa tai korkeammalla sarjatasolla, jotta hänet huomioidaan vertailussa. 

Vertailussa painotetaan pelaajien ja tätä myötä seurojen junioriputkien kokonaispotentiaalia ja -taitotasoa suhteutettuna heidän ikäluokkiinsa. Nuoremmista ikäluokista pelaajia huomioidaan kuitenkin jonkun verran korkeammalla kynnyksellä kuin vanhemmista. Tasatilanteessa edun saa seura, jolla on enemmän kärkikategorian lupauksia.

Viime vuoden rankingiin voit tutustua tästä linkistä.

Sijat 11–15: https://fi.eprinkside.com/2022/09/05/liiga-seurojen-junioriputkien-ranking-2022-sijat-1115-sport-ja-hpk-laahavat-edelleen-hannilla-saipa-kokee-merkittavan-pudotuksen
Sijat 6–10: https://fi.eprinkside.com/2022/09/07/liiga-seurojen-junioriputkien-ranking-2022-sijat-610-pelicans-ja-jukurit-tekevat-reipasta-nousua-kalpa-ja-jyp-laskusuunnassa


5. Lukko
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 1

Lukko nousee yhden pykälän verran viime vuoteen verrattuna ja sijoittuu tässä rankingissa ensimmäistä kertaa viiden parhaan Liiga-seuran joukkoon. Hallitsevalta kaksinkertaiselta U20 SM-sarjan mestarilta puuttuvat aivan nykyisten varausluokkien absoluuttiset kärkitalentit, mutta jo vuosia lupaavia junioreita muista seuroista haalinut organisaatio kompensoi junioriputkensa leveydellä ja vielä nuorempien ikäluokkien potentiaalilla. 

Nykyisen varausluokan selkeä kärkinimi on Dominik Petr, jolle alkava kausi on jo kolmas Raumalla. Viime kaudella hän pelasi vielä pääasiassa U18 SM-sarjassa, kirjauttaen 32 ottelussa 36 pistettä. Petr on ikäluokkansa lupaavimpia tšekkiläispelaajia ja oli jo mukana viime kevään U18-kisoissa vuoden alaikäisenä, pelaten johtavassa roolissa myös elokuun Hlinka Gretzky Cupissa. Lukon muista 2005-syntyneistä Jussi Kähkönen ja Eetu Levänen pelasivat viime kaudella otteluita Suomen U17-maajoukkueessa, vaikka kumpikaan ei mahtunut elokuun Hlinka Gretzy Cup -joukkueeseen. 

2006-syntyneistä Lukon ykkösnimi on HIFK:sta kesällä Raumalle siirtynyt Niklas Nykyri. Puolustajan ottelut jäivät viime kaudella vähiin, mutta harjoituskaudella hän on ollut vahva ja kandidaatti nousemaan vuotta alaikäisenä U18-maajoukkuerinkiin jo tällä kaudella. Edellä mainitussa ikäluokassa Lukolla on Nykyrin lisäksikin varsin kohtuullinen edustus. Arttu VäliläViljami Vuorinen ja Leo Tuuva kuuluivat kaikki viime kaudella Suomen U16-maajoukkuerinkiin. 

Myös 2007-syntyneiden ikäluokka vaikuttaa ennakolta raumalaisittain vahvalta. Jasper Inkinen oli viime kaudella U16 SM-sarjan toiseksi tehokkain alaikäinen pelaaja 39 otteluun tehdyillä 50 pisteellä. Myös Jasu Mensonen ja Max Westergård tekivät alaikäisinä vahvaa tulosta samassa joukkueessa. Kaikki kolme ovat todennäköisiä U16-maajoukkuekasvoja tällä kaudella. Tämän perusteella näyttää hyvin mahdolliselta, että Lukko haastaa suurseurojen junioriputkia myös lähivuosina. 

Vanhemmista nimistä ehdottomasti mainitsemisen arvoisia ovat 2003-syntyneet Kalle Ervasti ja Jeremi Tammela, jotka ovat molemmat olleet kahden edellisen U20-mestaruuden takuumiehiä ja pääsivät pelaamaan viime kaudella jo muutamia otteluita Liigassa. 2004-syntyneistä Thomas Grönlund oli viime kaudella U18-maajoukkueen vakiokasvoja, ja samasta ikäluokasta uusina niminä sisään tulevat Venni Tolppola ja Daniel Konidaris. 2002-syntynyt Lenni Hämäläinen pelasi jo viime kaudella seitsemän ottelua Liigassa ja 2003-syntynyt Juuso Helomaa on pitkään kuulunut ikäluokkansa parhaisiin suomalaisvahteihin. 

4. Kärpät
Muutos viime vuoteen verrattuna:  3

Kärpät oli viime vuoden rankingin suhteellisen selkeä ykkönen ja olisi todennäköisesti ollut sitä myös useampana aiempana vuotena, mikäli tällainen vertailu olisi tehty. Nyt oululaisseura joutuu luopumaan valtaistuimestaan ja putoaa samantien sijalle neljä. Tässä vaiheessa on kuitenkin huomioitava, että organisaatiot sijoilla 2–4 ovat kaikki hyvin lähellä toisiaan. Kärkitalenttien määrässä Kärpät jää kuitenkin jonkin verran toiselle ja kolmannelle seuralle. Muun muassa viime vuoden ykkösnimi Ville Koivunen ei ole enää tänä vuonna vertailukelpoinen. 

Toisaalta Kärpät saa Leevi Meriläisessä paluumuuttajan, joka nostaa mukavasti seuran osakkeita tätä vertailua ajatellen. Viime kaudella Ottawa Senators -lupaus torjui kiekkoja OHL:ssä ja kirittää alkavalla Liiga-kaudella Joel Blomqvistia Kärppien kakkosvahtina. Kaksi vuotta nuorempi Niklas Kokko varattiin menneenä kesänä Seattle Krakenin toimesta peräti kakkoskierroksella ja hän siirtyi hiljattain lainalla Hermeksen tolppien väliin. 2005-syntynyt Visa Vedenpää pelasi puolestaan viime kaudella yhden ottelun U17-maajoukkueessa ja kantanee tällä kaudella suurimman osan vastuusta Kärppien U20-joukkueen maalilla. Maalivahtipuoli onkin Kärppien junioriputken kiistattomia vahvuuksia. 

Varausikäisistä pelaajista eniten mielenkiintoa herättää puolustaja Emil Pieniniemi, joka on toiminut viime vuosina ikäluokkansa kärkipuolustajana maajoukkueessa ja pelasi jo viime kaudella paljon U20 SM-sarjassa. Toinen mielenkiintoinen nimi on hyökkääjä Arttu Alasiurua, joka kirjautti viime kaudella 33 ottelussa 16 pistettä U20-tasolla ja pelasi Hlinka Gretzky Cupissa ajoittain isossakin roolissa. Hyökkääjä Otso Ylitalo nousi viime hetkellä mukaan samaiseen turnaukseen, joskin hän pelasi lopulta vain kolmessa ottelussa. 2005-syntyneistä myös puolustajat Niklas Seppänen ja Janne Peltonen pelasivat viime kaudella otteluita U17-maajoukkueessa, ja hyökkääjä Elias Jansson oli yksi koko U18 SM-sarjan tehokkaimmista pelaajista. 

2006-syntyneiden ikäluokassa Kärpillä on myös kohtuullinen edustus. Markus Loponen oli viime kaudella yksi U16-maajoukkueen tehokkaimmista yksilöistä ja myös Nooa Viuhkola kuuluu ikäluokan maajoukkuerinkiin. Uusina pelaajina seuraan siirtyivät kesän aikana Tapparan U16-joukkueessa viime kaudella hyvää tulosta tehnyt Frans Viita ja Tšekin U16-maajoukkueessa pelannut Samuel Jung. Mainitsemisen arvoinen nimi on myös 2007-syntynyt Urho Mattila, joka pelasi jo viime kaudella U16 SM-sarjassa piste per peli -tahdilla ja tulee todennäköisimmin olemaan U16-maajoukkueen vakiohahmoja tällä kaudella. 

Vanhemmista pelaajista 2003-syntynyt Joonas Lohisalo nousi viime kaudella Kärppien U20-joukkueen johtaviin pelaajiin ja pääsi pelaamaan muutaman ottelun U20-maajoukkueessa. Sisu Yliniemi ja Joona Mourujärvi kuuluvat myös Kärppien sopimuspelaajiin. 

3. Tappara
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 1

Tappara nousee tämän vuoden rankingissa kolmen kärkeen, hypäten yhden sijan ylöspäin viime vuoteen verrattuna. Tämä siitäkin huolimatta, että seuran lupaavimmat 2004-syntyneet pelaajat, NHL-varaukset kesällä saaneet Topi Rönni ja Tomas Hamara pelasivat viime kaudella jo paljon Liigassa ja jälkimmäinen siirtyi tulevaksi kaudeksi OHL:ään tulokassopimuksen tehtyään. Kumpikaan heistä ei siis vaikuttanut Tapparan sijoitukseen tässä rankingissa. 

Kahta menetystä paikkaamaan saapuu Kasper Kulonummi, joka varattiin menneen kesän varaustilaisuuden kolmannella kierroksella Nashville Predatorsiin. Kulonummella on jo alla kaksi kokonaista kautta U20-tason kärkipuolustajana Jokereiden paidasta, ja voidaan olettaa, että hän saa ensi kaudella jonkin verran myös Liiga-kokemusta. 

Ensi kesänä varattavissa olevista pelaajista selkeästi kiinnostavin on puolustaja Arttu Kärki, joka nousi kesken viime kauden U18 SM-sarjasta U20-tasolle ja lopulta varsin isoonkin rooliin. Samalla Kärki murtautui U18-maajoukkueeseen ja oli keväällä mukana myös Suomen MM-joukkueessa. Kesällä julkaistussa ensimmäisessä varausikäisten suomalaispelaajien rankingissa Kärki löytyi jopa sijalta neljä. Ensi kesänä varausikäisistä mainitsemisen arvoisia ovat myös puolustaja Niko Korkola ja hyökkääjä Dani Mikkonen, joilla on molemmilla juniorimaajoukkuekokemusta.

2006-syntyneistä Konsta Helenius kuuluu heittämällä ikäluokkansa lupaavimpiin pelaajiin Suomessa, kirjauttaen viime kaudella reippaasti yli piste per peli -tehot Tapparan U18-joukkueen mukana. Helenius oli myös viime kauden tehokkain pelaaja Suomen U16-maajoukkueessa, ja hän tulee pelaamaan tällä kaudella isoja minuutteja U20-tasolla. Samaisen U16-maajoukkueen viime kauden toiseksi tehokkain pelaaja Roope Rajala siirtyi kesällä Ilveksestä Tapparaan ja kirjautti viime kaudella niin ikään lupaavia numeroita U18 SM-sarjassa. 

Kiinnostava nimi on myös Tšekin 2006-syntyneiden ikäluokan parhaisiin pelaajiin kuuluva Adam Jecho, jolle alkava kausi on kolmas Tapparan organisaatiossa ja joka on pelannut alaikäisenä jo kahdessa edellisessä Hlinka Gretzky Cupissa. Samaisesta ikäluokasta on nostettava esiin myös Ville Väärälä, joka kuuluu ikäluokan maajoukkuerinkiin. 

Tulevaisuutta ajatellen myös 2007-syntyneet Atte Joki ja Jan Chovan ovat mielenkiintoisia seurattavia. Molemmat tekivät viime kaudella alaikäisinä U16 SM-sarjassa hyvää tulosta, ja jälkimmäinen pääsi pelaamaan myös muutaman ottelun U18-tasolla. 

Vanhemmista pelaajista Tommi Männistö kuului viime kuadella U18-maajoukkueen alempien ketjujen vakiohyökkääjiin, vaikka NHL-varaus jäikin kesällä saamatta. Samanikäinen Oiva Keskinen oli U18 SM-sarjan parhaita yksilöitä ja tavoittelee tällä kaudella läpimurtoa U20-tasolla. Maalivahti Paavo Kohonen oli mukana elokuisen Rovaniemen U20-turnauksessa Suomen kokoonpanossa. KalPasta Tapparaan siirtynyt Atte Lehikoinen ja neljä Liiga-ottelua viime kaudella pelannut Oskari Luoto ovat myös mainitsemisen arvoisia nimiä, joilta löytyy Liiga-potentiaalia. 

2. TPS
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 1

TPS:n junioriputki jatkaa kolmen parhaan joukossa, ja nousee kärkitalenttiensa turvin tänä vuonna toiselle sijalle. Menneenä kesänä TPS:stä tuli ensimmäinen Liiga-seura, jonka pelaaja varattiin NHL:ään varaustilaisuutensa ensimmäisenä pelaajana, kun Montreal Canadiens teki kovan ratkaisun ja käytti ykkösvuoronsa Juraj Slafkovskyyn. Muita varauksia TPS ei tällä kertaa saanut, mutta viimeisten vuosien aikana seura on ollut kiistatta yksi eniten sellaisia tuottaneista seuroista.

Seuran tämänhetkinen kruununjalokivi on 2006-syntynyt Aron Kiviharju, joka on helppo nostaa tämän hetken lupaavimmaksi vielä varaamattomaksi suomalaispelaajaksi. Kiviharju laittoi viime kaudella liudan ennätyksiä uuteen uskoon niin U20 SM-sarjassa kuin U18-maajoukkueessakin. Esimerkiksi kevään U18-kisoissa TPS-puolustaja oli kaksi vuotta alaikäisenä yksi pelipaikkansa parhaista koko turnauksessa. Tulevalla kaudella Kiviharju tavoittelee jo paikkaa TPS:n Liiga-kokoonpanosta ja on yksi ennakkosuosikeista kesän 2024 varaustilaisuuden ykkösvaraukseksi. 

2006-syntyneiden ikäluokka on muutenkin TPS:llä todella vahva menneen kesän jäljiltä. Ikäluokan suomalaisiin kärkinimiin kuuluvat hyökkääjät Tuomas Suoniemi ja Emil Hemming sekä maalivahti Petteri Rimpinen vaihtoivat kaikki Kiekko-Espoosta Turkuun. 

Suoniemi oli viime kaudella täysin ylivertainen pelaaja U16 SM-sarjassa, tehden 38 runkosarjaotteluun käsittämättömät 120 pistettä. Hemming pelasi puolestaan otteluita jokaisella kolmella isolla junioritasolla, ollen jo yli piste per peli -pelaaja U18 SM-sarjassa. Rimpinen on ikäluokkansa kiistaton ykkösvahti Suomessa ja toimi alaikäisenä Suomen kakkosvahtina elokuun Hlinka Gretzky Cupissa. Jo pidempään seurassa pelanneista puolustaja Mitja Jokinen on niin ikään ikäluokkansa kärkeä Suomessa, ja myös hyökkääjä Kasper Pikkarainen pelasi viime kaudella otteluita U16-maajoukkueessa. On selvää, ettei yksikään toinen seura ei pääse 2006-syntyneiden ikäluokkaa tarkasteltaessa lähellekään TPS:ää, mikä lupaa hyvää ensi vuoden ranking-sijoitusta ajatellen. 

Nykyinen varausluokka ei TPS:n osalta sen sijaan ole erityisen vahva. Maalivahti Noa Vali oli mukana Hlinka Gretzky Cup -joukkueessa kolmosvahtina ja jakaa tällä kaudella Rimpisen kanssa vastuun U20-joukkueen tolppien välissä. Kenttäpelaajista Onni RuohomaaSanteri Elo ja Vili Paloluoma pelasivat viime kaudella otteluita U17-maajoukkueessa, mutteivät mahtuneet edellä mainittuun elokuun U18-turnaukseen. 

Kiekko-Espoosta saapuneen trion lisäksi mielenkiintoisia uusia tulokkaita ovat myös Viljami Marjala ja Aaron Hakala. Hakala esitti viime kaudella erittäin vakuuttavia otteita Kärppien U20-joukkueessa, kun taas niin ikään pitkään oululaisseuraa edustanut Marjala saapuu Turkuun kahden QMJHL-kauden siivittämänä ja on Buffalo Sabresin viidennen kierroksen varaus kesältä 2021. 

Vanhemmista yksilöistä 2002-syntynyt Vili Munkki oli viime kaudella yksi U20 SM-sarjan parhaista pelaajista ja voitti sarjan pistepörssin, kun taas 2003-syntyneet puolustajat Sisu-Petteri Lehtonen ja Eemeli Saari ovat niin ikään TPS:n sopimuspelaajia.

1. HIFK
Muutos viime vuoteen verrattuna: ⬆ 1

Liiga-seuroista parhaan junioriputken omistaa tällä hetkellä HIFK. Viime vuoden rankingin kakkonen nousee kärkeen lopulta varsin ylivoimasella erolla; yhdelläkään toisella Liiga-seuralla ei ole junioripuolella tällä hetkellä läheskään yhtä laadukasta kattausta useamman ikäluokan kärkitalentteja.

Toki HIFK hyötyy vahvasti siitä, että iso osa Jokereiden ja Kiekko-Espoon parhaista junioreista siirtyy ennemmin tai myöhemmin pääkaupunkiseudun ainoaan Liiga-joukkueeseen, ja tämä trendi jatkunee ainakin niin kauan, kunnes jompi kumpi tai molemmat edellä mainituista seuroista saavat joukkueen aikuisten pääsarjatasolle. Edellä mainitusta syystä HIFK on pystynyt haalimaan myös lähialueiden parhaat talentit kovalla prosentilla.

Menneen kesän varaustilaisuudessa HIFK:sta varattiin kaksi pelaajaa: Aleksanteri Kaskimäki ja Otto Salin. Molemmat olivat ikäluokan avainpelaajia myös maajoukkueessa ja pääsivät pelaamaan otteluita myös Liigassa. Kaskimäki ja Salin ovat kuitenkin edelleen kelpoisia tähän vertailuun ja heidän vaikutuksensa on luonnollisesti merkittävä.

Ensi varaustilaisuutta ajatellen HIFK:lta löytyy oman ensimmäisen rankingini mukaan kaksi lupaavinta suomalaispelaajaa. Kasper Halttunen siirtyi kesän aikana seuraan Jokereista, kun taas Tuomas Uronen vaihtoi HIFK:hon jo vuotta aiemmin KJT Haukoista. Halttunen oli viime kaudella yksi U20 SM-sarjan parhaista maalintekijöistä ja hän pelasi isossa roolissa vuotta alaikäisenä kevään U18-kisoissa. Lähtökohtaisesti Halttusta voidaan pitää potentiaalisena ensimmäisen kierroksen varauksena ensi kesää ajatellen. Uronen sen sijaan pelasi viime kaudella vakuuttavasti sekä U20- että U18-tasoilla, ja onnistui raivaamaan niin ikään itselleen paikan U18-kisajoukkueesta. 

Kyseisen ikäluokan kärjen täydentää maalivahti Eemil Vinni, joka pelasi jo viime kaudella paljon U20-tasolla, minkä lisäksi hän toimi U17-maajoukkueen ykkösvahtina ja oli mukana kolmosvahtina edellä mainituissa U18-kisoissa. Myöhäisen syntymäpäivänsä johdosta Vinni on varattavissa vasta kesällä 2024, ja on tällä hetkellä kyseisen varausluokan lupaavimpia maalivahteja maailmanlaajuisesti. 2005-syntyneiden ikäluokasta mainitsemisen arvoisia nimiä ovat myös puolustaja Ville Arkiomaa ja hyökkääjä Hannes Tiainen, jotka pelasivat molemmat viime kaudella otteluita U17-maajoukkueen mukana. 

2006-syntyneiden ikäluokka vaikuttaa myös ennakkoon todella vahvalta HIFK:n osalta. Hyökkääjistä Julius MiettinenLauri Sinivuori ja Matias Torkki ovat pelanneet juniorimaajoukkueotteluita, ja heistä Miettinen teki debyyttinsä U20 SM-sarjassa jo viime kaudella. Puolustajista samaa voi sanoa Eelis MarilastaBruno Jalastista sekä Toni Nymanista, joista Marila ja Nyman siirtyivät molemmat HIFK:hon kuluneen kesän aikana Kiekko-Espoosta. 

Kattaus on kova siitä huolimatta, että jo aiemmin artikkelissa mainittu Niklas Nykyri siirtyi kesällä Lukkoon. Monelle seuralle hänen kaltaisensa talentin menetys kirpaisi todella tuntuvasti, mutta helsinkiläisseuran kohdalla merkitys jää lopulta suhteellisen marginaaliseksi. HIFK:n 2007-syntyneiden ikäluokka sen sijaan vahvistui kesällä merkittävästi, kun viime kaudella alaikäisenä yli piste per peli -tahdilla U16 SM-sarjassa pelannut Matias Vanhanen siirtyi Tapparasta Helsinkiin. 

Vanhemmista ikäluokista Kasper Lundell pelasi viime kaudella U18-maajoukkueessa paikoin isossakin roolissa, vaikka NHL-varausta ei lopulta tullutkaan. 2004-syntyneistä myös Rasmus Vuorinen ja Miro Tauslahti ovat potentiaalisia Liiga-pelaajia. 2002-syntynyt Jesse Seppälä on myös HIFK:n sopimuspelaaja ja pelasi Liigassa kahden ottelun verran viime kaudella. 

Ja jos tekee nopean katsauksen vielä näitä nuorempiin ikäluokkiin, voidaan todeta, että HIFK:lla on hyvät mahdollisuudet säilyttää kärkipaikka tässä rankingissa seuraavinakin vuosina (vaikka TPS tuleekin haastamaan ensi vuonna kunnolla 2006-syntyneiden ikäluokan avulla). 2008-syntyneistä Viljo Kähkönen pelasi jo viime kaudella kaksi vuotta alaikäisenä loppukaudesta HIFK:n U16-joukkueen mukana, minkä vuoksi hän oli vertailukelpoinen jo tämän vuoden rankingia ajatellen. Saman ikäluokan edustajista Oliver TorkkiNiklas Kaarto ja Vili Varonen ovat myös seuraamisen arvoisia nimiä tulevaisuutta ajatellen. Vasta 2009-syntynyt Frans Karjalahti on myös jo herättänyt huomiota ja tekee todennäköisesti debyyttinsä U16 SM-sarjassa alkavalla kaudella. 

Tämä artikkeli kertoo:
Liiga U20 SM-sarja Rankings HIFK HIFK U18 HIFK U20 Kärpät Kärpät U18 Kärpät U20 Lukko Lukko U18 Lukko U20 Tappara Tappara U18 Tappara U20 TPS TPS U18 TPS U20 Liiga U20 SM-sarja U18 SM-sarja U16 SM-sarja Jesse Seppälä Niklas Seppänen Arttu Alasiurua Lauri Sinivuori Ville Arkiomaa Samuli Suominen Jan Chovan Santeri Elo Tuomas Suoniemi Kalle Ervasti Jeremi Tammela Thomas Grönlund Miro Tauslahti Aaron Hakala Hannes Tiainen Kasper Halttunen Venni Tolppola Konsta Helenius Matias Torkki Juuso Helomaa Oliver Torkki Emil Hemming Leo Tuuva Lenni Hämäläinen Tuomas Uronen Jasper Inkinen Noa Vali Bruno Jalasti Matias Vanhanen Elias Jansson Vili Varonen Adam Jecho Visa Vedenpää Atte Joki Mitja Jokinen Frans Viita Samuel Jung Niklas Kaarto Eemil Vinni Frans Karjalahti Nooa Viuhkola Aleksanteri Kaskimäki Rasmus Vuorinen Oiva Keskinen Aron Kiviharju Paavo Kohonen Viljami Vuorinen Niklas Kokko Daniel Konidaris Arttu Välilä Niko Korkola Ville Väärälä Kasper Kulonummi Max Westergård Jussi Kähkönen Sisu Yliniemi Viljo Kähkönen Arttu Kärki Atte Lehikoinen Otso Ylitalo Sisu-Petteri Lehtonen Eetu Levänen Joonas Lohisalo Markus Loponen Kasper Lundell Oskari Luoto Eelis Marila Viljami Marjala Urho Mattila Jasu Mensonen Leevi Meriläinen Julius Miettinen Dani Mikkonen Joona Mourujärvi Vili Munkki Tommi Männistö Libor Nemec Niklas Nykyri Toni Nyman Vili Paloluoma Janne Peltonen Dominik Petr Emil Pieniniemi Kasper Pikkarainen Roope Rajala Petteri Rimpinen Onni Ruohomaa Eemeli Saari Otto Salin
Scoring Leaders